Połóg – o tym się nie mówi

Klasyczna definicja połogu to czas po urodzeniu dziecka, trwający 6 tygodni, podczas których organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Znam sporo kobiet, które twierdzą, że to najtrudniejszy czas w ich życiu, znam też i takie, którym ten czas minął niemal niezauważenie. Zatem czego możesz spodziewać się po porodzie dziecka?

Należy zacząć od tego, że połóg owiany jest swego rodzaju tabu, bo o połogu niewiele się mówi. Nawet większość szkół rodzenia poświęca temu tematowi niewiele czasu. My również skupiamy się głównie na porodzie, przygotowaniu do porodu, pakowaniu torby do porodu, trochę też (i bardzo dobrze!) zgłębiamy tematy laktacji. A podejście do połogu… no cóż, urodzisz i jakoś to dalej będzie, grunt że dziecko zdrowe.

Ten artykuł nie ma na celu straszenia połogiem, przeciwnie większa świadomość tego, co Cię czeka zniweluje niepokój i pozwoli przygotować się. Ważna jest wiedza, które z objawów są niepokojące, a które są fizjologią.

Zdjęcie autorstwa Aditya Romansa z Unsplash

Zatem czego możesz się spodziewać?

Ból

Po pierwsze możesz odczuwać ból. Ból przy karmieniu – wprawdzie prawidłowo przystawione dziecko powinno jeść tak, że karmienie jest bezbolesne, ale niestety często zdarzają się, np. poranione brodawki – to boli. Może też boleć cię obkurczająca się macica, przy każdym kolejnym porodzie boli bardziej, boli obolałe po porodzie krocze. Nie martw się tym na zapas, z każdym dniem boli coraz mniej, a przy kamieniu piersią bezpieczne są leki przeciwbólowe.

Zmęczenie

Możesz i zapewne będziesz czuła się bardzo zmęczona. Najczęściej po porodzie i kontakcie skóra do skóry, dziecko pierwszy raz je, poznaje mamę, kolonizuje się jej niechorobotwórczą florą bakteryjną, a potem… zasypia. I najlepiej byłoby, gdybyś i ty z nim zasnęła. Niestety matki najpierw chcą się nacieszyć widokiem swojego maleństwa, następnie poinformować o tym bliskich. A w tym czasie powinnyśmy spać, bo gdy zacznie się czas nawału mlecznego, może nie być to już takie proste. Niestety często zaśnięcie i regenerację uniemożliwiają hormony, które po porodzie szaleją.

Poty nocne

Tak, to normalne że budzisz się w nocy cała mokra i zlana potem. Winić można za to zmiany hormonalne, a także to, że gromadzimy dużo wody, zwłaszcza pod koniec ciąży pojawiają się obrzęki. Po porodzie ten nadmiar wody tracimy, stąd mokre prześcieradło, kołdra i twoja piżama.

Baby blues

O tym fizjologicznym stanie można napisać niejeden artykuł. Pamiętaj tylko, że ten chwilowy gorszy nastrój czy nawet brak radości, jak patrzysz na własne ukochane maleństwo minie i jest normalny. Związany jest ze zmianami hormonalnymi. Natomiast jeśli stan ten się przedłuża, pojawiają się natrętne myśli, nerwica czy inne niepokojące objawy, należy skonsultować je ze specjalistą.

A zatem co możesz i co powinnaś robić? Możesz leżeć, odpoczywać i zajmować się maleństwem i sobą, nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że 2 dni po powrocie do domu nie masz 3- daniowego obiadu i domu sprzątniętego na błysk.

Możesz czuć się zmęczona i osłabiona. Nie musisz, a wręcz nie powinnaś porównywać się do koleżanek czy współlokatorek sali na położnictwie, które być może wydają się być w lepszej formie niż ty. Każda z nas połóg przejdzie inaczej, każdej z nas ciąża, poród, organizm są inne. Często myślimy o połogu, jak o czasie kiedy mamy wyglądać jak sprzed ciąży, czyli mieć płaski brzuch, być w dobrej formie, mieć sprzątnięte, ugotowane i oczywiście przytulać niepłaczące dziecko. Naszym celem nie powinno być dążenie do osiągnięcia ideału, czyli najczęściej zdjęć z Instagrama. To Twój czas, narodziło się dziecko – narodziłaś się jako Mama. Bądź dla siebie łagodna i wyrozumiała, próbuj przyjmować ze spokojem siebie i małego człowieka, każdy kolejny dzień daje nowe nadzieje.

Anna Maria Studnicka