sleep

Dzieci potrzebują snu tak jak wszyscy. Kiedy mamy go za mało stajemy się zmęczeni, a z czasem mało odporni. U dzieci odpowiedni sen jest szczególnie ważny, ponieważ efekty jego niedoboru mogą prowadzić do problemów przez całe życie.
Badania wykazały, że niewystarczająca liczba godzin snu może powodować otyłość. Jeszcze bardziej niepokojące mogą być problemy związane z zachowaniem i uczeniem. Nastolatki bez odpowiedniej ilości snu narażone są na większe ryzyko depresji i problemów z nauką, a także częściej ulegają wypadkom w drodze do/ ze szkoły.
Rozpowszechnienie urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe i tablety ma również wpływ na sen. Coraz częściej dzieci są budzone przez te urządzenia. Dodając do tego kulturę sukcesów, począwszy od zadań domowych po zajęcia pozalekcyjne, coraz więcej dzieci ma mniej czasu na sen.

 

Ile snu potrzebuje twoje dziecko? Oto zalecane dawki:
Noworodki: od 12 do 16 godzin (w tym drzemki)
Niemowlęta: od 11 do 14 godzin (w tym drzemki)
Dzieci w wieku przedszkolnym: od 10 do 13 godzin (łącznie z drzemkami)
Dzieci w wieku szkolnym: od 9 do 12 godzin
Nastolatki: od 8 do 10 godzin

Chociaż nie ma reguły, na pewno dolna liczba jest absolutnym minimum; niektóre dzieci potrzebują więcej snu, aby dobrze funkcjonować. W dzisiejszych czasach stwierdzam, że wiele dzieci, zwłaszcza nastolatków, nie śpi wystarczająco długo. Często zdarza się, że nastolatek mówi mi, że śpi od 6 do 7 godzin.

Oto cztery sposoby, dzięki którym pomożemy dziecku wyspać się:
1. Sen jako priorytet. Tak jak planujesz czas na pracę domową, sport i inne zajęcia, zaplanuj czas na sen. Dosłownie. Zacznij od tego, o której dziecko musi rano wstać, a następnie odlicz liczbę godzin, które dziecko musi przespać i ustal stałą godzinę pójścia spać. Dla nastolatków taka propozycja może skutkować trudnymi rozmowami i w konsekwencji decyzją o harmonogramie zajęć; może także oznaczać rezygnację z niektórych zajęć, znalezienie sposobów na wcześniejsze wykonanie pracy domowej lub przeniesienie niektórych aktywności na weekend (jak np. gry wideo). Jeśli zamierzasz to wcielić w życie, musisz również …
2. Rozpocząć przygotowywanie do snu wcześniej. Nikt z nas nie może przejść bezpośrednio z fizycznej lub umysłowej aktywności do snu. Jeśli chcemy, żeby dziecko zasnęło o 21.00, oznacza to, że dziecko musi wyciszać się i kończyć zadania między 20 a 20.30. W większości przypadków obejmuje to …
3. Wyłączenie urządzeń elektronicznych. Niebieskie światło emitowane przez ekrany może pobudzić mózg i sprawić, że trudniej będzie zasnąć. Dotyczy to zwłaszcza „małych ekranów”, takich jak telefony lub tablety, które są trzymane bliżej twarzy. Wyłącz je godzinę przed snem. Telefony powinny być ładowane poza sypialnią ‒ lub przynajmniej w trybie samolotowym. Jeśli dziecko chce powiedzieć, że potrzebuje telefonu, aby się rano obudzić, podaruj mu budzik.
Innym ważnym sposobem upewnienia się, że dziecko ma wystarczająco dużo snu jest…
4. Zachowanie takich samych pór snu w weekendy i w wakacje. Niewielka zmiana jest dopuszczalna, zwłaszcza, gdy dziecko będzie mogło później wstać (jeśli masz jedno z tych dzieci, które wstają o świcie, niezależnie od tego, o której się położy, ten wyjątek może się nie udać). Zmiany rozkładu snu degenerują nasz organizm; starajmy się trzymać ustalonego planu przez cały czas.
Pamiętaj, że dzieci zwracają większą uwagę na to, co robimy niż na to, co mówimy. Jeśli uczynisz swój własny sen priorytetem, dasz dobry przykład swojemu dziecku ‒ i poczujesz się lepiej.

Claire McCarthy, Harvard Health Publications
Źródło: https://www.health.harvard.edu