„Małżeństwo na nowe czasy” Antonio Vazqueza to książka, w której znajdą coś dla siebie małżonkowie z każdym stażem, narzeczeni i wszyscy, którzy w perspektywie mają życie we dwoje. Celem autora jest przekonanie czytelników, niezależnie od wieku, że w tym miejscu drogi życiowej, w którym znajdujemy się teraz, z tymi okolicznościami, w których przyszło nam funkcjonować, możemy i potrafimy odnowić naszą miłość do małżonka, nadać jej nową świeżość. Warto spróbować!

Na kartach książki nie znajdziemy uporządkowanego metodologicznie wykładu. Autor zebrał swoje luźne notatki, przemyślenia wielu lat własnego życia małżeńskiego i obserwacji innych małżeństw. Spisał je z humorem, lekkim piórem, okraszając życiowymi przykładami i trafnymi metaforami. Niemniej pomimo luźnej formy, treść jest poważna, oparta na realistycznej antropologii, znajomości natury ludzkiej, rzetelnej doktrynie na temat celu i istoty małżeństwa, a także wiedzy o różnicach między kobietami i mężczyznami w zakresie osobowości, w sposobie działania, myślenia, odczuwania.

Szczęśliwe życie we dwoje nie jest trafem losu, ale wymaga wspólnego wysiłku, położenia  solidnych fundamentów, a później nieustannego zaangażowania w tę niezwykłą budowę, jej wykańczanie, dodawanie kolejnych szczegółów, według własnego stylu, nie kopiując rozwiązań innych. Vazquez ostrzega przed pułapką rozumienia małżeństwa jako kantoru wymiany interesów czy przyjemności. Potrafi przekonać, że mimo trudu i poświęcenia, życie małżeńskie jest  wielką radością i pasjonującą przygodą.

Książka pokazuje życie małżeńskie w sposób realistyczny. Vazquez pomaga nam uświadomić sobie, że idealni mężowie i żony nie istnieją. Nigdy też nie zrozumiemy drugiej osoby w pełni, każdy jest tajemnicą, która odkryta do końca, przestałaby już fascynować. Dlatego małżonkowie powinni dużo ze sobą rozmawiać, wydobywając na światło dzienne dręczące ich sprawy, powinni dać się poznać, a drugą osobę przyjąć z jej wszystkimi osobliwościami, słabościami i ograniczeniami.

Trudności są normalne i pojawiają się często, ale nie trzeba się nimi zniechęcać. Autor uczy czytelników sztuki kłócenia się i przepraszania, analizuje źródła możliwych kryzysów i daje rady, które mogą pomóc w ich przezwyciężaniu. Dotyka takich problemów jak relacja między życiem rodzinnym a pracą zawodową, pokusa aktywizmu, szukanie własnej realizacji, kariery, satysfakcji, co prowadzi do zaniedbywania relacji z małżonkiem. Porusza też sprawę przejrzystości w kwestiach finansowych, zagrożenie ze strony mentalności konsumpcyjnej, któremu możemy przeciwstawiać się, ucząc się poprzestawać na tym, co konieczne i obywając się bez stwarzania sztucznych potrzeb. Ważnym tematem poruszonym w książce jest życie intymne małżonków i związane z nim odpowiedzialne rodzicielstwo.

Wreszcie pod koniec swoich przemyśleń autor ukazuje czytelnikowi „czwarty wymiar”, który może nadać małżeństwu spojrzenie nadprzyrodzone. Pozwala nam ono dostrzec we wspólnej drodze życia Boże powołanie, drogę do świętości, łaskę, która staje się niewyczerpanym źródłem sił. Vazquez radzi małżonkom, aby swoje relacje i codzienne życie rozważali często na osobistej modlitwie w Bożej obecności. Tylko wtedy możemy poznać Boży plan dla nas, a dopiero poznanie i wypełnianie go wprowadzi prawdziwie nową jakość w codzienne życie małżeńskie.

„MAŁŻEŃSTWO NA NOWE CZASY”, Antonio Vazquez, Kraków 2007