WYGRAJ MIŁOŚĆ!
INWESTOWANIE W RELACJE MAŁŻEŃSKIE
Karel Phlips
9-10 listopada 2013 r.
na podstawie książki Enrique Rojas „Miłość – wielka szansa”
wydawnictwo WYD, Madryt 2011
WSTĘP: jak opisać miłość małżeńską?
- Miłość jest fundamentem życia: istoty ludzkie (jako osoby) muszą kochać i potrzebują miłości.
- Miłość jest potrzebą wypływającą z głębi człowieka i potrzeba drugiej osoby, by wspólnie przejść przez życia, uczestnicząc we wspólnym projekcie na całe życie.
- Miłość i wiedza to niezbędne połączenie: zakochanie się w drugiej osobie wymaga zdobycia wiedzy o niej. Grecy mówili: „nie możemy pokochać tego, czego nie znamy”
- Dojrzała miłość tworzy jedność między dwojgiem ludzi – mężczyzną i kobietą – którzy cały czas zachowują swoją indywidualność.
- Miłość to bardziej dawanie niż branie – i w ten sposób jest drogą do szczęścia.
- Miłość jest czymś więcej niż uczuciem: jest aktem woli.
- Miłość potrzebuje uczuć, wymaga jednak cierpliwości i musi być codziennie pielęgnowana.
Nasze współczesne społeczeństwo ma problemy ze znalezieniem równowagi i powiązania między miłością i innymi ważnymi sprawami w życiu każdego człowieka.
WŁAŚCIWY WYBÓR
- Nagła myśl, że znalazło się tę osobę, której się poszukiwało: „Jesteś moim życiem”.
- Bądź ostrożny: piękno kobiety stało się zgubą wielu mężczyzn! Kluczem jest dokonanie właściwego wyboru.
- Czy można stworzyć przybliżony model mężczyzny lub kobiety – fizyczny, psychologiczny, kulturowy i duchowy – osoby, której poszukujemy?
- Podczas dokonywania właściwego wyboru należy brać pod uwagę zarówno serce (uczucia), rozum (myślenie) oraz sferę kultury (duchowość).
- Zakochanie bez dokonania świadomego wyboru prowadzi często do poważnych błędów i nierealistycznych oczekiwań.
- Na poziomie psychologicznym, kobiety pragną być zrozumiane, zaś mężczyźni chcą być docenieni.
- W dzisiejszych czasach często zdarza się, że mężczyźni udają miłość, by zdobyć możliwość współżycia z kobietą, zaś kobiety udają współżycie, by zdobyć miłość.
- Dzisiaj jest również powszechne, że mężczyźni powyżej 30-tki cierpią na syndrom paniki związanej z podjęciem zobowiązania do małżeństwa.
Słynne powiedzenie Don Kichota mówi: „temu, kto dobrze wybrał w małżeństwie, nie pozostaje już nic innego, w czym powinien dobrze wybrać”.
7 WSKAZÓWEK DLA TYCH, KTÓRZY ZAMIERZAJĄ SIĘ ŻENIĆ
Uwaga ogólna: nie wpadnij w pułapkę fałszywych oczekiwań!
- Nie idealizuj miłości tak, jak robi to niekiedy literatura, poezja, muzyka… Rzeczywistość może cię zawieźć.
- Nie idealizuj drugiej osoby. Musisz ją zobaczyć taką, jaka naprawdę jest, uczciwie oceniając jej zalety i wady.
- Samo zakochanie nie gwarantuje długiego i szczęśliwego życia. W jaki więc sposób podtrzymywać tę miłość? Dbałość o drobne szczegóły wzmacnia i utwierdza miłość – dokładnie tak, jak wiele osób dba o swoją karierę, prestiż społeczny czy pieniądze!
- Życie w małżeństwie oznacza potrzebę ciągłego uczenia się. Musimy stale zbierać różnorodne doświadczenia i na bazie wydarzeń, sytuacji śmiesznych, ale i trudnych lub bolesnych uczyć się harmonijnego składania wszystkich wymiarów miłości (miłości fizycznej, psychologii, duchowości, …)
- Niektóre pary małżeńskie przechodzą kryzysy, nawet w związkach dobrych i stabilnych. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z ogromnej złożoności wielu aspektów wspólnego życia, a także z tego, co nazywamy ludzką ułomnością. Najgorszą rzeczą, jaka może się wówczas zdarzyć jest brak solidnych i dobrze zbudowanych podstaw, które pomogą nam przejść przez trudne wydarzenia w życiu.
- Dojrzała miłość tworzy między dwojgiem ludzi – mężczyzną i kobietą – którzy cały czas zachowują swoją indywidualność. Mąż i żona są osobami, które zachowują swoją wolność osobistą i osobowość.
- Miłość to bardziej dawanie niż branie. Kochać to dawać, czuć się szczęśliwym wówczas, gdy ta druga osoba czuje się dobrze i jest szczęśliwa. Ważne jest, by dbać o siebie w taki sposób, by wzrastać jako osoba (Pieper „O miłości”). Używanie drugiej osoby jako środka wiodącego do celu nie jest miłością (Jan Paweł II „Miłość i odpowiedzialność”).
CZEGO POTRZEBA, BY PODTRZYMAĆ MIŁOŚĆ?
7 SKŁADNIKÓW ALCHEMII MIŁOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ:
Wstęp:
- Aby być szczęśliwym z kimś, muszę być najpierw osobą szczęśliwą z samym sobą
- Miłość jest rzeczywistością wielowymiarową i poszczególne składniki muszą być w niej dobrane w sposób harmonijny. Gdy w miarę upływu czasu miłość powszednieje, musimy ją odbudowywać.
- Brak miłości jest jedną z najważniejszych przyczyn cierpienia we współczesnych czasach, ponieważ nie ma szczęścia bez miłości.
Podsumowując, można powiedzieć, że w miłości potrzeba nieco wiedzy teoretycznej, a następnie odpowiedniej praktyki w życiu.
- UCZUCIA
Miłość jest uczuciem sprawiającym w życiu najwięcej satysfakcji, jest jednak również decyzją (aktem woli), ponieważ to umysł musi oświecać nasze uczucia. Decyzjami woli pokonujemy również pojawiające się w życiu trudności i wskazujemy cel naszego wspólnego projektu – miłości.
Życie w małżeństwie to sztuka wzajemnego zrozumienia i osiągania kompromisów, ze świadomością tego, że miłość leży głównie w świecie emocji.
Miłość to zarówno współzależność, jak i niezależność, wolność i uwiązanie, bliskość i dystans.
Potrzebujemy tutaj zarówno inteligencji emocjonalnej, jak i społecznej: odpowiedniego oceniania faktów i stworzenia działających kanałów komunikacyjnych między małżonkami: żadnych ostrych słów, żadnych poniżających komentarzy, żadnych obraźliwych określeń – zwłaszcza podczas rozmów na tematy osobiste…
- SEKSUALNOŚĆ
Jest to jeden z podstawowych języków przekazywania miłości. Dajemy siebie „w całości”, tzn. włącznie z intymnością ciała.
Seksualność to coś znacznie więcej, niż obejmuje potocznie używane słowo „seks”.
Jest ona częścią wspólnie podjętej przez oboje małżonków decyzji o wejściu w rodzicielstwo.
- WSPÓLNE WARTOŚCI
Żyjemy w społeczeństwie neopogańskim, posiadającym hedonistyczne i permisywne podejście do życia, żyjącym mentalnością konsumencką i pozbawioną trwałych wartości. Według amerykańskiego raportu „Zanikanie małżeństwa” (Bradford Wilcox, University of Virginia, 2010) małżeństwo staje się „towarem luksusowym” dla osób pochodzących ze słabiej wykształconych warstw społecznych oraz z rodzin rozbitych. Liczba dzieci urodzonych poza małżeństwem podwoiła się lub potroiła między rokiem 1980 i rokiem 2010, w zależności od poziomu wykształcenia.
Pat Fagan z amerykańskiej fundacji Heritage Foundation stwierdziła w 2008 roku, że religijność jest kluczowym czynnikiem wzmacniającym małżeństwa i zmniejszającym współczynnik rozwodów.
Annette Mahoney z University of Houston, na podstawie 10-letnich badań, przeprowadzonych w latach 1999-2009 zwróciła w 2010 roku uwagę, że w rodzinach, w których religijność pełni istotną rolę, występuje mniej konfliktów, mniej przemocy rodzinnej, niewierności, ciąży wśród nastolatek oraz mniej problemów w szkołach.
Nasze społeczeństwo bardziej niż proroków, potrzebuje osób dających dobry przykład. Chrześcijaństwo posiada najbardziej rozwiniętą wizję miłości, podnosząc miłość w małżeństwie do poziomu nadprzyrodzonego. Kultura, która nie akceptuje wartości transcendentnych traktuje osobę jako przedmiot, a nie jako istotę ludzką.
- WOLA
Kilka określeń po łacinie:
- Diligere = kochać przy pomocy woli: miłość czynna
- Amare = miłość zorientowana na uczucia: miłość emocjonalna
- Caritas = miłość z hojnością: cnota
Miłość jest jednocześnie uczuciem i decyzją (aktem woli). Uczucia pośredniczą między instynktami naturalnymi i rozumem. Uczucia nie są sterowane wyłącznie bodźcami zewnętrznymi, lecz także umysłem, wolą, przekonaniami itd.
Wola ludzka jest skłonnością ku temu, co jest dobre, dlatego ćwiczenie woli jest czymś bardzo ważnym: jest znakiem dojrzałości. Siła woli rośnie wraz z każdą podejmowaną decyzją.
Prawdziwa miłość nie może zostać ograniczona wyłącznie do uczucia, ale musi zawierać także świadomą decyzję – by kochać, a także ocenę – pozwalającą na rozróżnienie pozytywnych i negatywnych aspektów drugiej osoby oraz obietnicę – podjęte zobowiązanie. Wola jest więc niezbędna w życiu małżeńskim: bez niej małżeństwo nie może funkcjonować.
5. ROZUM
Myślenie to nasza zdolność do powiązania sygnałów docierających z serca (uczucia), mózgu (myślenie) oraz ze sfery kultury (dzięki edukacji).
Miłość wzrasta dzięki myśleniu.
Zdolność myślenia zapewnia miłości głębokie korzenie oraz trwałość. Wskazuje to, co nalezy poprawić oraz zmienić – tak, by małżeństwo mogło żyć w zgodzie i harmonii.
Niezwykle ważne jest to, by nie przechowywać szczegółowego rejestru błędów i upadków drugiej osoby, ponieważ tworzy się w ten sposób atmosferę napięcia i gniewu. Dużo ważniejsze jest przebaczenie, ponieważ zamyka rany: należy ono do sfery woli i rozumu, jednakże jego korzenie są w warstwie duchowej.
6. ZOBOWIĄZANIE
Miłość to podjęcia zobowiązania: moja wolność osobista jest ograniczona miłością.
Empatia to kolejne określenie na trwałą, lepszą miłość: to próba stanięcia w miejscu tej drugiej osoby.
Zobowiązanie:
= odpowiedzialność i wierność,
= droga prowadząca do szczęścia jako skutku końcowego naszych działań,
= gwarancja bezpieczeństwa dla członków naszej rodziny
= sposób na posiadanie dzieci i ich wychowanie
Wierność polega na stałych, drobnych aktach lojalności, które wzmacniają miłość.
7. ELASTYCZNOŚĆ I DYNAMIZM
Nawet, jeśli zmienią się okoliczności zewnętrzne, fundament naszej miłości musi pozostać niezmieniony.
Potrzebujemy dojrzałości emocjonalnej: zdolności dostosowania naszego życia uczuciowego do bieżących okoliczności.
Miłość jest również oddaniem siebie drugiej osobie i poświęceniem: musimy być w stanie powiedzieć NIE naszym zachciankom – po to, by służyć potrzebom innych.
Miłość małżeńska niesie w sobie ogromne bogactwo, które trzeba rozpoznać i nad nim pracować; można powiedzieć, że wymaga dynamizmu.
PRÓBA PODSUMOWANIA:
- Zdolność do kochania jest wyznacznikiem zdrowego społeczeństwa.
- Powinniśmy zawsze pamiętać, że pierwszą rzeczą, jakiej nastolatek oczekuje od życia to nauczyć
- We współczesnym społeczeństwie odnalezienie miłości, która będzie trwała przez całe życie nie jest łatwe, ponieważ wszystko wydaje się proste i lekkie i nie wchodzi w głąb; istotnym czynnikiem są także negatywne wpływy rówieśników oraz narastające podejście posiadania WSZYSTKIEGO i to NATYCHMIAST
- Podstawowe zasady miłości małżeńskiej
- Ludzie stawiają miłość ponad wolność, pragnąc prawdziwej miłości. Miłość to zobowiązanie.
- Lojalność: bycie uczciwym podczas wspólnej pracy nad projektem na całe życie.
- Wierność naszemu małżonkowi
- Miłość to podstawa życia rodzinnego
- Miłość w małżeństwie jest źródłem, z którego powstaje rodzina.
- W rodzinie nie jesteśmy kochani za to, co posiadamy, ale za to, kim jesteśmy.
- Edukacja to przekazywanie innym osobom informacji o tym, czym jest życie.
- Rodzina sprawia, że społeczeństwo staje się bardziej ludzkie: prawidłowo ukształtowana i zdrowa psychologicznie rodzina jest miejscem, gdzie uczymy się dobrych praktyk życiowych.
DODATEK: kilka zasad, pozwalających na rozwiązanie konfliktów w małżeństwie
- Być zdolnym i chętnym do przebaczenia
- Nie przywoływać spraw z przeszłości
- Unikać niepotrzebnych dyskusji
- Nauczyć się przypisywać prawdziwą, rzeczywistą wartość elementom życia rodzinnego
- Szanować się nawzajem
- Nauczyć się zapominania o sytuacjach trudnych i konfliktach
- Pracować nad komunikacją między małżonkami
- Znaleźć dobry humor na każdy dzień życia
- Nigdy nawet nie rozmawiać o rozwodzie
- Chętnie współżyć z małżonkiem
- Unikać skrzywionego podejścia do rzeczywistości
- Unikać tendencji do kontrolowania, monitorowania i sprawdzania małżonka
- Zawsze posiadać przyczyny natury duchowej, pozwalające na przezwyciężanie trudności, problemów, nagłych zwrotów życiowych i nieoczekiwanych okoliczności