dat 1769 eng

Czasem pojawiają się kłopotliwe pytania związane z małżeństwem, których nie mamy komu zadać. Z mojego doświadczenia jako animatorki spotkań małżeńskich wynika, że wiele pytań i wątpliwości powtarza się. Wprawdzie każdy z nas jest wyjątkowy, jednak mimo to nasze problemy nie są oryginalne, lecz powszechne. Często myślimy, że to tylko my jesteśmy w takiej sytuacji.

Jedno z wielu pytań, które przerabialiśmy brzmi: „Jak radzić sobie z sytuacjami, kiedy jako małżonkowie walczymy ze sobą?”

Ta odpowiedź jest prosta w teorii, ale w praktyce wymaga wysiłku. Kiedy kłótnia przybiera na sile, przestań rozmawiać i odejdź. Nie bierz udziału w walce. Kiedy przestaniesz mówić i usuniesz się np. do innego pokoju, spór ucichnie. Możecie wrócić do rozmowy, tylko wtedy kiedy będziecie spokojni.

Inne pytanie: „Co robić, kiedy czuję głęboki smutek w małżeństwie?”

Pierwszą rzeczą, którą warto wiedzieć jest to, że czasami małżeństwo może być bolesne. Kiedy wychodzimy za mąż, łączą się dwie osoby z różnych środowisk, dlatego w pewnym momencie naszego małżeństwa pojawia się ból lub rozczarowanie. Nawet wtedy, małżeństwo może być najpiękniejszym związkiem pod słońcem. Odpowiadając na to pytanie – po prostu nie można „przeczekać” tego ro

dzaju trudności. Kiedy tylko pojawia się smutek, w następstwie zawsze zaczyna się jakiś proces, wymagający czasu. Ale ponieważ chcemy, aby trudności skończyły się jak najszybciej, udajemy, że wszystko jest w porządku, że nic się nie stało, byle tylko zagłuszyć problemy. Aby przejść przez ten proces, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest przebaczenie małżonkowi. Z kolei brak zrozumienia i brak przebaczenia, jest jak trucizna. Negatywnie na nas bardziej niż cokolwiek innego.

Kiedy przeżywasz zranienie, pozwól sobie na złość, może nawet na żal, bo nie ma dobrych lub złych emocji, kiedy przechodzisz przez trudne doświadczenie. Wystarczy być czujnym, by nie utknąć w tych emocjach. Wreszcie ty i twój małżonek będziecie musieli się otworzyć na słuchanie drugiej osoby, będziecie musieli podjąć dyskusję o tym co czyni was zmęczonym, smutnym, przegranym i zastanowić się jak z tym walczyć.

Kindra Warner

Animatorka warsztatów małżeńskich w Killeen (USA)

Źródło: http://kdhnews.com/