bruno van der kraan okMilenialsi – pokolenie, które osiągnęło wiek dojrzałości na początku XXI wieku – czekają dłużej niż ich przodkowie z podjęciem decyzji o założeniu obrączki. Młodym zajmowało to kiedyś średnio pięć lat, licząc od momentu poznania się do wzięcia ślubu. Teraz pary w wieku od 25 do 34 lat zwlekają sześć i pół roku.

Wyniki badań cytowano w „New York Times”. Melissa L. Braunstein, która pisze m.in. o rodzinie, dokonuje refleksji na ten temat na stronie internetowej Institute for Family Studies. Jej rada dla tych, którzy znajdują się we wspomnianej grupie, jest taka: sformalizować relacje jak najszybciej.

Braunstein zauważa, że w latach 70-tych pary brały ślub ok. dwudziestego roku życia: kobiety w wieku 20,3 lat; mężczyźni – 23. Czemu dziś czekają dłużej? Wśród czynników, które wpływają na odkładanie ślubu wymienia się popularne coraz bardziej wspólne zamieszkiwanie. Wedle raportu CDC, w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. 17,1% kobiet i 15,9% mężczyzn od 18 do 44 lat żyło w takim typie związku.

„Jest niemożliwe, aby w najbliższej przyszłości mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wrócili do modelu z lat 70., szczególnie absolwenci uniwersytetów” – stwierdza Braunstein. Podaje również sześć powodów, dla których warto powiedzieć „tak”:

  1. Wspólne zamieszkiwanie może przedłużać trwanie niestabilnych relacji. Coraz częściej pary decydują się na wspólne zamieszkanie krótko po tym, jak się poznają. Jednak Ci, którzy tak robią, nie podejmując wspólnego zobowiązania, mogą łatwo popaść w obojętność, a relacja może się rozmyć.
  2. Małżeństwo i szczęście idą ze sobą w parze. Małżonkowie są bardziej skłonni do przyznawania się w ankietach do tego, że są szczęśliwi. Ankietowani przez General Social Survey Amerykanie stwierdzają, że są „bardzo szczęśliwi” w małżeństwie (54% osób o niskich zarobkach, 56% pracowników fizycznych i 65% pochodzących z klasy średniej).
  3. Opóźnianie zamążpójścia nie jest zabezpieczeniem przed rozwodem. Przed ukończeniem 32. roku życia każdy dodatkowy rok stażu małżeńskiego zmniejsza ryzyko rozstania o 11%. Wśród tych, którzy biorą ślub w późniejszym wieku, ryzyko to wzrasta o 5%, wg analiz dokonanych na podstawie National Survey of Family Growth.
  4. Oczekiwanie wywiera presję na płodność. Biologii nie interesują nasze osobiste czy zawodowe preferencje. Każda para, która chce założyć rodzinę, musi się liczyć z tym, że im bardziej będzie zwlekać z posiadaniem potomstwa, trudniej jej będzie mieć wymarzoną liczbę dzieci.
  5. Doskonałość jest jak jednorożec. W dobie Instagrama i Photoshopa, które ukazują życie jako perfekcyjne, lepiej jest skupić się na kimś, kto cię dopełnia, wraz z jego czy jej wadami i in. Gdy znajdziesz tę osobę, nie będziesz mógł sobie wyobrazić jej braku w twoim życiu.
  6. Życie jest krótkie. Jeśli kogoś kochasz, upewnij się, że wie o tym. Celebruj tę relację i nie gardź możliwościami świętowania oraz dzielenia tej radości z innymi.

Źródło: Aceprensa, Institute for Family Studies