dat 1817 engEkwilibrystyka o nazwie „praca i rodzicielstwo” może nie być najłatwiejsza do wykonania, ale jest kilka rzeczy, które ułatwią godzenie tych dwóch sfer życia. Oto kilka z nich:

Zaangażuj współmałżonka

Zaangażowanie współmałżonka może być świetnym sposobem na łatwiejsze godzenie pracy i rodzicielstwa. Jeśli nie masz małżonka, poproś o pomoc kogoś zaufanego np. z bliskiej rodziny. Nie można skutecznie godzić pracy i rodzicielstwa na własną rękę! Trzeba komunikować się z najbliższymi, omawiać szczegóły, kto i co ma robić i kiedy, i czy akceptujecie wspólne ustalenia. Komunikacja i chęć poświęcenia się oraz kompromis są niezbędne w tym zadaniu.

Zorganizuj dobrą opiekę nad dzieckiem

Dobra i niezawodna opieka nad dziećmi jest lepsza niż tysiąc sztabek złota zwłaszcza, kiedy musisz godzić pracę i dom. Zorientuj się, gdzie znajdują się dobre opiekunki, którym można zaufać. Należy jednak pamiętać, aby dopilnować, by dbały o twoje dziecko lub dzieci w najlepszy możliwy sposób.

Zobacz świat we właściwej perspektywie

Kiedy godzisz pracę i rodzicielstwo, spróbuj pozytywnie myśleć. Powinieneś nabrać trochę luzu, staraj się nie zamartwiać, gdy musisz opuścić dziecko na pewien czas, ponieważ i tak pracujesz nad lepszym, łatwiejszym i wygodniejszym życiem dla swojej rodziny. Trzeba nauczyć się równoważyć obie strony i zarządzać tak dobrze, jak to tylko możliwe. Idź do pracy kiedy musisz, ale także poświęć się, żeby być obecnym w życiu twojego dziecka. Podejmij ten wysiłek!

Naucz się zarządzać obowiązkami

Kiedy jesteś w pracy, jesteś w pracy. Bądź skupiony na wykonywaniu swojego zadania i rób to jak najlepiej. Kiedy jesteś w domu, bądź w domu i skup się na byciu najlepszym rodzicem dla twojego dziecka i najlepszym mężem dla twojej żony (najlepszą żoną dla twojego męża). Nie przynoś zawodowego bagażu do domu, ani nie skracaj pracy, by wyrwać się do dzieci. Nawet jeśli nie możesz inaczej, i wracasz do domu ze swoimi problemami z pracy, nigdy nie rób tego w sposób, który dotyka rodzinę. Kiedykolwiek jesteś z dziećmi i małżonkiem, bądź z nimi na 100%, niech nic innego tego nie zagłuszy.

Znajdź swoje priorytety

Musisz określić, co jest dla ciebie w danym momencie najważniejsze, twoja praca czy twoje dzieci. Kiedy wiesz o tym, łatwiej będzie ci podejmować decyzje, kiedy te dwa „światy” nie będą ze sobą kolidować. Dowiedz się, co jest dla ciebie najważniejsze i niech cię poprowadzi w trudnych momentach. Nie musisz być z dziećmi co minutę, aby czuły się kochane, ale musisz znaleźć ten właściwy czas, kiedy będą dla ciebie najważniejsze.

Pamiętaj o sobie

Chory, wycieńczony lub osłabiony rodzic może być mało przydatny w miejscu pracy, ale także w rodzinie. Musisz więc pamiętać, aby poświęcić trochę czasu na odpoczynek i zadbać o siebie. W ten sposób możesz dać najbliższym więcej siebie, a także być wydajnym w pracy.

Źródło: http://www.vanguardngr.com