Najlepszym sposobem na kompleksy u dzieci jest zapobieganie im poprzez rozwijanie w dzieciach silnego poczucia własnej wartości. Pierwsze lata życia mają zasadnicze znaczenie w zdobywaniu pewności siebie, właściwej samooceny i wiary w to, że jest się w stanie stawić czoła wyzwaniom.
Żeby wzmocnić poczucie własnej wartości u dziecka możesz skorzystać z następujących wskazówek:
– Unikaj wszelkiego rodzaju wyrażeń i komentarzy, które mogłyby się pośrednio lub bezpośrednio przyczynić do pogorszenia samooceny twojego dziecka.
– Zwracaj uwagę na jego mocne strony. Znajdź cechy lub dziedziny, w których się będzie wyróżniać. Doceń je i chwal w obecności innych.
– Mów dobrze o swoim dziecku, kiedy będzie mogło cię usłyszeć. Mów o nim, chwaląc je na głos, tak jakbyś nie zdawał sobie sprawy, że cię słucha.
– Popełnij czasem jakiś błąd w obecności dziecka i pozwól, żeby cię poprawiło. Pozwól mu wygrać albo specjalnie się pomyl, żeby miało satysfakcję z bycia sprawniejszym w odkryciu błędu.
– Daj mu możliwość wyróżnienia się czymś w stosunku do reszty rodzeństwa.
– Naucz swoje dziecko gratulować samemu sobie za swoje własne małe lub duże sukcesy.
W ciągu dnia szukaj okazji do pochwalenia go za to, co robi dobrze. Jeśli sobie to postanowisz, na pewno znajdziesz wiele takich sytuacji. Nie wymagaj od dziecka więcej, niż jest w stanie dać. Dziecko potrzebuje, żeby od niego wymagać, ale nie więcej, niż jest w stanie zrobić. Musisz stawiać mu cele, które będzie w stanie osiągnąć, a które będą jednocześnie wymagać od niego pewnego wysiłku. Zacznij od wymagania rzeczy łatwych, a kiedy będzie je robić, zwiększ poziom trudności. Staraj się dostrzegać dobre rzeczy w tym, co robi, mimo że złe rzeczy będą się wydawać ważniejsze.
Kiedy reaguje w nieodpowiedni sposób z powodu swoich kompleksów, zachowaj spokój. Nie bij go ani nie wytykaj mu jego sposobu zachowania i nie porównuj go z rodzeństwem, bo w ten sposób tylko pogłębisz kompleksy. Pamiętaj, że skuteczniej jest wspierać rozwój odpowiedniej cnoty, niż wytykać wadę.
Jeśli twoje dziecko ma jakąś rzeczywistą wadę fizyczną, nie staraj się udawać, ze jej nie widzisz. Nie bój się o tym rozmawiać. Przywiązuj do tej sprawy odpowiednią wagę. Trzeba mu wyjaśnić, że musi nauczyć się akceptować swój defekt. Uświadom mu, że osoba, która umie żyć ze swoją wadą ma ogromną zasługę i powinna czuć się z tego dumna.
Poświęć dziecku czas. Kiedy spędzasz z nim czas, dziecko czuje, że je doceniasz i że ma dla ciebie dużą wartość. W ten sposób będzie się czuło kochane i pewne siebie.
Teresa Artola Gonzaléz, „Zwyczajne problemy dzieci w wieku 6-12 lat”, z serii Budować rodzinę. Wyd. Apostolicum.