mothWięzi rodzinne są w dobrej formie, kiedy są silne i stale wzmacniane. Z własnego doświadczenia wiem, że jest kilka sposobów na rozwijanie silnej więzi między matką a córką.

Wyjścia-niespodzianki: Jako dzieci, często byliśmy zaskakiwani. Pamiętam zwyczajny dzień, pączek z mlekiem, oglądanie nowych witryn sklepowych, krzątanina około obiadowa, i … nagle mama wzięła mnie do autobusu i pojechałyśmy do galerii sztuki. Wtedy najlepszą rzeczą było dla mnie kilka godzin na wyłączność. Wspomnienia ‒ bezcenne!

Kuźnia przyjaźni: Dorastanie oznaczało wyjścia do bardziej wyszukanych kawiarni, gdzie mogłyśmy cieszyć się sobą i rozmawiać o tym, co się nam przydarzyło. To było takie proste, kubek z gorącą czekoladą, latte lub cappuccino i to wszystko, by móc się na chwilę zatrzymać, dzielić się sobą i zacieśniać więzi. Zatem znajdź najlepszą kawiarnię, i pojedź tam z córką, bo czas wspólnie spędzony w ten sposób jest bezcenny.

Przyjaciele dzieci: Moja mama zna wszystkich moich przyjaciół, mimo że już od dawna jestem dorosła. Oznacza to, że razemmożemy martwić się o sprawy mojej przyjaciółki lub śmiać się ze starych anegdot. Poznawanie znajomych twojej córki jest kluczowym sposobem na nawiązanie z nią kontaktu. Przyjaciele są dla większości dziewcząt najważniejszym priorytetem i, chcesz tego czy nie, wpływają na nią teraz a przez to na jej przyszłość. Zatem skorzystaj z okazji, aby „wpłynąć” na przyjaciółki córki, zapraszając je, kiedy twoja córka jest jeszcze młoda. Dzięki temu będzie ona przyzwyczajona do was i tych międzypokoleniowych relacji.

Odpoczynek z filmem i dużo „śmieciowej” żywości jest łatwą opcją, ale rozwijanie kreatywności może zapewnić, że twoja córka i jej przyjaciółki wyjdą poza schemat łatwego spędzania wolnego czasu, a skoncentrują się bardziej na swoim towarzystwie i budowaniu solidnych przyjaźni i wspomnień.

Oto kilka kreatywnych pomysłów, które „pracowały” na mnie i moje koleżanki, kiedy jeszcze nie byłam nastolatką:

* Popołudniami uczyłyśmy się jak wykorzystać brownie i ciepłe mleko.

* Uczyłyśmy się piec ciasta lub przygotowywać deser z 3-5 kluczowymi składnikami.

* Zupełnie po ciemku słuchałyśmy audiobooka Władcy Pierścieni jedząc popcorn. To może wymagać kilku sesji, ponieważ jest 13 odcinków.

* Mogłyśmy same ugotować obiad, oczywiście pod nadzorem mamy .

* Grałyśmy w różne gry.

* Scrapbooking lub inne ręczne robótki.

* Manicure i popołudniowa herbata.

* Dekorowanie tortu.

* Odwiedzałyśmy szpital dziecięcy lub dom starców, a w drodze powrotnej szłyśmy na lody.

Z czasem można zauważyć, że okazywanie przyjaźni działa w obie strony, pomagając stworzyć jeszcze silniejsze więzi.

 

Helena Adeloju

dziennikarka i redaktor naczelna Family Edge w Melbourne