AF infografika case

Kursy Akademii Familijnej nie są zwykłymi wykładami, czy też spotkaniami z ciekawymi, doświadczonymi pedagogami. Stosowana metoda podobna jest do wykorzystywanej podczas kursów z zarządzania (MBA) – metoda studium przypadku, czyli "case study". Uczestnicy omawiają konkretną, wziętą z życia sytuację, a następnie znajdują w niej najważniejsze fakty, problemy, a później w „burzy mózgów” starają się je rozwiązać.

Ważną rolę spełnia moderator, który tak prowadzi dyskusję, aby wydobyć z uczestników ciekawe opinie i propozycje rozwiązań. W ramach Akademii Familijnej przekazywana jest wiedza praktyczna, a nie książkowa, która często abstrahuje od rzeczywistych sytuacji. Każde dziecko jest inne, każde ma innych rodziców i przebywa w innym środowisku. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania i metody wychowawczej, choć są pewne zasady postępowania, które można polecić wszystkim rodzicom: rozmawiajcie ze sobą o waszych dzieciach, podchodźcie do każdego z nich indywidualnie, odnoście się do nich z miłością i szacunkiem, już od pierwszych miesięcy wymagajcie.

Jakie konkretnie historyjki omawia się podczas kursu? Są to sytuacje z życia wzięte. Jeden z pierwszych kazusów jest zatytułowany „Normalna rodzina”. Nie dzieje się w nim nic nadzwyczajnego: jedno z dzieci nie chce spać i rodzice zabierają je do swojego łóżka; inne po zjedzeniu torby słodyczy nie chce zjeść kolacji; dzieci nie dbają o porządek, a zabawki zawsze są porozrzucane po całym domu; rodzice starają się nie doprowadzać do „wojen domowych” i ustępują swoim dzieciom; pewnego dnia rodzina wybiera się do babci, gdzie ma miejsce bitwa o jedzenie.

To wspaniałe, że możemy się spotykać w gronie rodziców, którzy mają dzieci w tym samym wieku, co my, i którzy starają się wychować je jak najlepiej. Uczestnicy mocno angażują się w kurs, gdyż tego wymaga metoda – „ucz się i zdobytą wiedzę stosuj”.

Najpierw rozwiązują oni indywidualnie kazusy (według schematu: fakty, problemy, rozwiązania) – oddzielnie żona, mąż. Następnie małżonkowie razem, w domu dyskutują na temat kazusu. Tak przygotowani, z notatkami spotykają się w ramach tzw. małej grupy (sześć małżeństw) – w domu u jednego z uczestników. I na koniec, idą na spotkanie z moderatorem w ramach dużej grupy, by po raz ostatni przedyskutować przypadek.

Bardzo istotne są wszystkie etapy pracy nad kazusem, żadnego nie można pominąć. Sesja generalna z moderatorem nie może zastąpić spotkania w małej grupie. Potem już tylko wcielenie rozwiązań do własnego domu.

Zapisz się na newsletter

Podaj prawidłowy adres

Zaznacz powyższe pole

IFFD

WSPÓŁPRACA

logo mamy kalendarz na slajdy

Szukaj

Znajdź nas

fb  yt    insta

© Akademia Familijna 2020
Wdrożenie: joomla - Solmedia.pl