Kilka lat temu, podczas zajęć z położnictwa ziewałam z nudów, uczestnicząc w kolejnych zajęciach na temat laktacji. Co w tym może być trudnego, myślałam. Bierzesz malucha, przystawiasz do piersi i karmisz. Im więcej się na ten temat dowiadywałam, tym bardziej byłam przekonana, że nie zawsze jest to takie proste. Jednak dopiero po urodzeniu swojego dziecka spokorniałam i zobaczyłam, że położna też może mieć problemy z karmieniem piersią. A skoro miałam je ja, mimo merytorycznego przygotowania, to z jakimi trudnościami muszą radzić sobie inne kobiety?! Jeśli zdecydowałaś się karmić piersią przeczytaj: Co zrobić, aby karmienie piersią się powiodło?
- Karmienia trzeba się nauczyć
Karmienie piersią często nie jest intuicyjne. Musisz nauczyć się siebie, poznać swoje ciało i swoje dziecko. Przygotuj się też na to, że na początku karmienie trwa dość długo i możesz mieć wrażenie, że dziecko tylko je, a ty ciągle karmisz. Jest to normalne, szczególnie że dzieci karmimy „na żądanie”. Zaakceptuj i nie rób sobie wyrzutów typu: „widać nie umiem, nie dam rady, czemu nie jestem w stanie nakarmić swojego dziecka”.
- Nie słuchaj „dobrych rad”
Jeśli masz w swoim otoczeniu osoby, które wątpią w twoją laktację – nie słuchaj ich. Prawdą jest, że na ilość pokarmu może mieć wpływ np. stres, więc warto ograniczyć stresujące rozmowy, przełożyć je na później. Słuchaj osób, które cię wspierają. Żeby karmić piersią, potrzebujesz spokoju, a nie nerwów. Mimo rozwoju wiedzy na temat laktacji jeszcze dziś zdarza się usłyszeć od specjalistów, że dzieci należy przepajać wodą lub glukozą, albo karmić o wyznaczonych godzinach. Aktualne zalecenia WHO mówią, że dzieci do 6 miesiąca życia zaleca się karmić wyłącznie piersią. Wokół karmienia piersią krąży wiele mitów, niektórzy twierdzą, że powinnaś odstawić produkty wzdymające, kawę, cytrusy. Najlepiej służy matce i dziecku zdrowa, zbilansowana dieta.

Photo by Jorge Dominguez on Unsplash
- Szukaj pomocy
W idealnej sytuacji po porodzie dostajesz swojego malucha na dwie godziny nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry. Jest to czas, w którym dziecko rozpoczyna swoją drogę mleczną, a ty pierwszy raz karmisz piersią. Jeśli potrzebujesz pomocy, personel na oddziale położniczym najpierw przyjrzy się aktowi karmienia, a jeśli będzie taka potrzeba pomoże ci, skoryguje twoją pozycję i pokaże technikę karmienia. Niestety, personelu jest mało, a pracy dużo. Może zdarzyć się i tak, że wyjdziesz ze szpitala i nie będziesz czuła się pewnie. Może zdarzyć się też tak, że będziesz czuła się bezradnie, pozostawiona sama sobie. Warto wtedy udać się do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (CDL), link zawiera listę doradców: https://cnol.kobiety.med.pl/pl/doradcy-cdl/lista-doradcow/, do położnej albo pediatry z certyfikatem CDL lub osoby, która np. długo karmiła dziecko. Szukaj wiadomości w dobrych źródłach, np. Hafija.pl to baza wiedzy opartej na dowodach naukowych.
- Karm w nocy
Szczególnie na początku drogi mlecznej ważne jest, żeby między karmieniami nie było dużych przerw. Ponadto pokarm nocny zawiera większą ilość tłuszczu, co jest korzystne dla dziecka, dbaj o to, żeby dziecko aktywnie ssało pierś. A jeśli martwisz się, że dziecko się nie najada, koniecznie poznaj: Wskaźniki skutecznego karmienia piersią https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/91038,wskazniki-skutecznego-karmienia Ważne, żebyś ty – jako matka czuła, że twoje działania służą dobru dziecka.
- Dasz radę!
Uwierz w siebie! Kamienie piersią może być trudne, ale bądź pewna, że dasz radę! Możesz wykarmić swojego malucha. Czasem potrzebna jest fachowa pomoc, a czasem wystarczy po prostu trochę spokoju. Bądź dla siebie dobra.
Czasem możesz odnieść wrażenie, że twoje decyzje są oceniane przez innych i niezależnie jaką decyzję podejmiesz, będzie ona zła. Używasz smoczka – źle, używasz laktatora – źle, karmisz piersią – źle, karmisz mieszanką – źle. Rozmawiaj ze swoim mężem, wspólnie podejmujcie decyzje, najlepiej świadomie. Pamiętaj, że to wasze dziecko i wasze wybory. Niezależnie od wszystkiego są one najlepsze – bo wasze.
Projekt dofinansowany ze środków Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej