W życiu rodziców bywają takie okresy, kiedy wykonywanie obowiązków zawodowych łączyć trzeba z opieką nad przebywającymi w domu dziećmi. Jak godzić te dwie rzeczywistości, żeby ani jedna ani druga nadmiernie nie ucierpiała? 

 

Rzeczywistość jest jaka jest

Życzeniowe myślenie bywa przyjemne, ale niestety nieskuteczne. To, że chcielibyśmy zrobić wszystko, nie oznacza, że jest to możliwe. Czas nie jest z gumy, a dzieci (zwłaszcza małe) nie są dobre w odraczaniu momentu zajęcia się ich problemami. Trzeba będzie wybierać i być może nie zawsze będą to decyzje łatwe. Dlatego przede wszystkim na początek nastawmy się na elastyczne planowanie swojej aktywności i współpracę z tymi, którzy mogą i chcą nam pomóc. 

Zsynchronizujmy zegarki

Główną trudnością tej sytuacji jest pogodzenie planu dzieci z planem pracy osób dorosłych. Podstawą jest więc ustalenie rytmu dnia najmłodszych. Oczywiście zależy to od wieku i liczby dzieci – nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy z domu pracuje mama kilkumiesięcznego dziecka, inaczej, gdy w czasie wakacji swoje obowiązki zawodowe wypełniać muszą pracujący z domu rodzice trójki dzieci szkolnych. Zawsze przydaje się sporządzenie ramowego planu dnia. Można zbudować go na przykład wokół godzin wspólnych posiłków, lub (w przypadku niemowlęcia) czasu drzemek, wspólnej zabawy i spacerów. 

Photo by Ketut Subiyanto on Pexels

Uwaga na multitasking

Rzeczywistość pracy na komputerach ze stałym dostępem do Internetu sprawiła, że dla wielu osób dzielenie swojej uwagi pomiędzy wykonywanie zadań zawodowych, a np. przeglądanie portali społecznościowych, stało się czymś naturalnym. Jeśli masz takie lub podobne przyzwyczajenia, warto się im uważnie przyjrzeć. Jeśli pracujesz z domu, w którym są dzieci, a twoja praca wymaga skupienia, musisz nauczyć się wysoko cenić czas ciszy i pożegnać rozpraszacze. 

Ustal priorytety

Przy planowaniu pracy pierwszą rzeczą będzie zdecydowanie, które czynności są dla nas priorytetowe – na czym potrzebujemy się skupić i co jest konieczne. Poleca się np. ustalenie sobie na dany dzień trzech konkretnych zadań do wykonania. Przy czym jako zadanie traktujemy coś, co realnie przybliża nas do osiągnięcia celów zawodowych. Innym przydatnym podziałem jest podział zadań na takie, które musimy wykonać w ciszy i takie, które spokojnie da się zrealizować przy dzieciach. 

Znaleźć cichy czas na pracę

Znalezienie cichego czasu na pracę  bywa największym wyzwaniem, zwłaszcza przy małych dzieciach. Do najczęściej wybieranych strategii należą: praca bardzo wcześnie rano lub wieczorem, skupienie się na pracy gdy dziecko śpi, stworzenie obok swojego stanowiska pracy „biura” dla dziecka, praca w jednym pokoju z dziećmi uczącymi się w ciszy, czas na cichą pracę w momencie, gdy dzieci słuchają audiobooka lub bawią się, podział czasu między rodzicami (gdy jedno pracuje, drugie zajmuje się dziećmi), poproszenie o zajęcie się dziećmi chętnych osób z rodziny, zatrudnienie pomocy płatnej. 

Skup się na pozytywach

Zadanie łączenia pracy zdalnej z opieką nad dziećmi zazwyczaj upraszcza się, gdy dzieci są starsze. Jednak dopóki są małe, trzeba pogodzić się z tym, że nie zawsze będziemy w stanie przewidzieć, jak przebiegnie dzień. Dlatego też przydatne będzie podejście zadaniowe i cieszenie się z postępów. Ważne jest również otwarte rozmawianie z małżonkiem o pojawiających się trudnościach. Jest wtedy większa szansa znalezienia optymalnych rozwiązań.  

Aleksandra Kroll

Literatura: Pich-Aguilera Roca, R.: Rosa, jak ty to robisz? Małe sekrety wielkiej rodziny. 2018 (rozdział: Mama wielozadaniowa, mama wieloetatowa); Szymczak, J., Rybak M.: Raz się żyje. Przewodnik po work – life balance. 2016

Projekt dofinansowany ze środków Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej