W dniach 24-25 lutego odbył się 21 Family Enrichment oraz 2 Personal Project Kongres w Cebu na Filipinach! Tematem wiodącym było Family Life and New Technologies. 1300 delegatów z 47 krajów, z 5 kontynentów, wielu wolontariuszy i sponsorów pojawiło się na tym wydarzeniu. Polskę reprezentowało 6 małżeństw zaangażowanych w Akademię Familijną.

Celem kongresu, podobnie jak poprzednich światowych kongresów była próba rzucenia światła na najbardziej istotne kwestie dla rodzin. Uczestnicy i organizatorzy wierzą, że siła społeczeństwa zależy od siły jego rodzin. Zgromadzono wyjątkowe grono uznanych ekspertów z całego świata aby tym razem pomóc rodzinie poruszać się po złożonym ale i ekscytującym świecie nowych technologii.

Dyskutowano również o wyzwaniach związanych z wychowaniem i edukacją oraz o możliwej synergii pomiędzy działaniami szkoły a kursami dla rodziców prowadzonymi przez Akademię Familijną.

Wydarzenie to było okazją do wymiany myśli, doświadczeń, networkingu oraz aktywnej pracy zespołowej w grupach roboczych z różnych krajów i kontynentów.

Warto podkreślić, że reprezentacja Polski miała aktywny udział w kongresie. Pierwszego dnia dobre praktyki z Polski zaprezentował Marcin Stębelski, który opowiadał o letnich i zimowych wyjazdach wakacyjnych rodzin na tzw. SLAF połączonych z warsztatami i wykładami.

Na zakończenie drugiego dnia Kongresu odbył się Festiwal Narodów. Kilka krajów w tym polska delegacja została poproszona o występ. Zdecydowano się na taniec Poloneza. Jako wstęp do tańca Tomek Pniewski przygotował tekst opowiadający o tym, co kryje się pod nazwą Poloneza i jaka jest jego historia. Biało czerwone wianki na głowach Pań i kotyliony Panów symbolicznie podkreślały występ reprezentacji z Polski.

Trzeci dzień kongresu prowadzony był przez Klaudynę i Ireneusza Chechelskich, którzy profesjonalnie wcielili się w rolę konferansjerów. Z dużą swobodą, poczuciem humoru i elegancją uświetnili wykłady na temat języków miłości, zagrożeń w sieci itd.

W części wykładowej ogromne wrażenie zrobiło wystąpienie Alexandra Harvarda, autora wielu książek, który dzielił się przemyśleniami odnośnie cech Menedżera versus Lidera oraz tego, jak ważne jest rozpoznanie temperamentu i praca nad charakterem. Jednym z tematów były również zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją ChatGPT oraz urządzeniami mobilnymi i ich zastosowaniem.

HIGHLIGHTS – CONGRESS 2024 CEBU PHILIPPINES (youtube.com)