IMG 20180824 134416 11W dniach 22 do 26 sierpnia w stolicy Irlandii – Dublinie, odbywało się IX Światowe Spotkanie Rodzin. Organizatorem tego wielkiego wydarzenia jest Stolica Apostolska, za bezpośrednie przygotowania odpowiada obecnie Dykasteria ds. Laikatu, Rodziny i Życia. Pomysłodawcą takiej formy spotkania rodzin z całego świata był święty Jan Paweł II, który w 1994 roku zaprosił rodziny do Rzymu z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Kolejne spotkania odbywały się co 3 lata w Rio de Janeiro, ponownie w Rzymie, w Manili, Walencji, Meksyku, Mediolanie i Filadelfii.

Spotkanie rozpoczęło się 3 dniowym Kongresem Pastoralnym, którego głównym hasłem były słowa: „Ewangelia rodziny – radość dla świata”.  Tematyka poszczególnych sesji oparta była o adhortację apostolską papieża Franciszka „Amoris Leatitia”.

Pierwszego dnia kongresu podczas licznych paneli poruszono takie kwestie jak judeo-chrześcijańska tradycja rodziny, przekazywanie wiary w rodzinie, praktyczne wskazówki dla Lectio Divina w rodzinie, problemy migrantów i uchodźców, wartość małżeństwa, wsparcie rodzin na poziomie parafialnym, wartość życia w perspektywie nauczania papieskiego o „kulturze odrzucenia”, problem uzależnień w rodzinie. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się panel dotyczący wyzwań, jakie przed rodziną stawia szeroko pojęta cyfryzacja życia. Jakie są zagrożenia wynikające ze swobodnego dostępu do internetu, wszechobecnych smartfonów, tabletów. Jak modlić się w rodzinach we współczesnych, „cyfrowych” czasach.

Podczas drugiego dnia kongresu kontynuowano analizę nauczania papieskiego z „Amoris Laetitia” dotyczącą pielęgnowania daru nowego życia a także miłości w rodzinie. Jeden z paneli poświęcony był szczególnej roli dziadków. Podczas innego z kolei prelegenci skupili się na problemie wsparcia ze strony parafii dla młodych małżeństw. Dużym zainteresowaniem cieszył się panel poświęcony radościom i wyzwaniom rodzicielstwa jak również inny, poświęcony godności i pięknu seksu. Mnóstwo słuchaczy zgromadził panel dotyczący powołania do ojcostwa. Wieczorem dyskutowano o właściwej komunikacji w małżeństwie a także problemach, jakie pojawiają się u naszych dzieci w okresie nastoletnim.

Trzeci dzień kongresu koncentrował się wokół takich zagadnień, jak: problem wykorzystywania seksualnego dzieci, właściwej edukacji seksualnej dzieci, wyzwanie dla rodziny jakim jest areszt któregoś z jej członków, przemoc w rodzinie, rozwody. Zastanawiano się także, jak w rodzinie świętować niedzielę oraz jak być rodziną do jakiej wzywa nas Jezus.

Podczas wszystkich dni kongresowych miał miejsce odrębny program dla dzieci – różnego rodzaju wspólne zabawy, możliwość oglądania występów artystycznych różnych grup muzycznych, teatralnych, ale także katechezy.

Codziennie sprawowana była Eucharystia, spowiedź sakramentalna, chętni mogli uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu.

W sobotę 25 sierpnia do Irlandii przybył Ojciec Święty Franciszek. Wieczorem uczestniczył w festiwalu rodzin w Croke Park Stadium. W skierowanym do wszystkich rodzin przesłaniu papież Franciszek zauważył, że powołanie do miłości i świętości nie jest czymś zarezerwowanym dla nielicznych uprzywilejowanych. Świętość jest obecna w sercach wszystkich rodzin, które oferują miłość, przebaczenie i miłosierdzie. Franciszek stwierdził, że lubi mówić o konieczności nauczenia się w rodzinach trzech słów: przepraszam, proszę i dziękuję. Wiele uwagi poświecił przebaczeniu. Ostrzegał przed zimną wojną w rodzinie. Kiedy się pokłócimy w rodzinie, mamy przed pójściem spać upewnić się, że przeprosiliśmy i powiedzieliśmy, że żałujemy.  Nie możemy także zapominać o wspólnej, rodzinnej modlitwie. Rodzina, która razem się modli, trwa razem i promieniuje pokojem. Ojciec Święty pytał, czy jako rodzice uczymy dzieci właściwie czynić znak krzyża. To jest bowiem pierwsze wyznanie wiary, jakiego się uczą. Czy nasze dzieci wykonują faktycznie znak krzyża, czy też coś, co nie wiadomo czym jest. Papież powiedział: „pomyślcie, to wasza sprawa”. Papież bardzo akcentował rolę dziadków. Stwierdził, że społeczeństwo, które nie docenia dziadków, jest społeczeństwem bez przyszłości. Dziadkowie stanowią skarbiec doświadczenia i mądrości dla nowych pokoleń.

Z kolei w niedzielę 26 sierpnia po południu Ojciec Święty przewodniczył Mszy Świętej na zakończenie IX Światowego Spotkania Rodzin, która sprawowana była w Phoenix Park. W homilii papież wyraził pragnienie, abyśmy powróciwszy do swoich domów stali się źródłem wsparcia dla innych, aby dzielić się z nimi Jezusowymi „słowami życia wiecznego”. Mówił, że zadanie dawania świadectwa Dobrej Nowinie nie jest łatwe. Wyzwania, które stoją przed nami są nie mniej trudne, niż te, z którymi borykali się pierwsi irlandzcy misjonarze. Odnieśli oni sukces nie dzięki taktycznym metodom i planom strategicznym, ale dzięki pokornej i wyzwalającej uległości wobec natchnień Ducha Świętego. Franciszek wezwał wszystkich do dzielenia się Ewangelią rodziny jako radością dla świata.

Na zakończenie Mszy Świętej Kardynał Kevin Joseph Farrell, Prefekt Dykasterii Laikatu, Rodziny i Życia ogłosił, że kolejne X Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w 2021 roku w Rzymie.

Katarzyna i Michał Lenkiewiczowie

 

IMG 20180825 173044 11IMG 20180825 131235 11