help„Jakie są zainteresowania twojego dziecka?” To zwykle jedno z wielu pytań, na które rodzice nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć. Pasja zaczyna się od zainteresowania, więc gdy pytamy rodziców  „Jakie są zainteresowania waszych dzieci? Co lubią robić?”, zaznaczamy, żeby w odpowiedziach nie uwzględniać niczego, co wiąże się z ekranem (gry video, media społecznościowe, YT, TV), i niestety napotykamy wówczas na blokadę.

Oczywiście nie jesteśmy przeciwni dzieciom korzystającym z elektroniki, ale zbyt wiele czasu spędzonego z ekranem może ograniczyć rozwój zainteresowań, które z czasem rozwijają się w pasję. A dlaczego pasja jest tak ważna? Według bestsellerowej autorki i badaczki Angeli Duckworth, pasja jest kluczowym składnikiem wytrwałości, a wytrwałość jest nieoczywistym składnikiem sukcesu.

Być może najważniejszym pytaniem, jakie zadają rodzice jest to, jak pomóc swoim dzieciom odkryć zainteresowania. Oczywiście rodzice nie mogą zmusić dzieci do zainteresowań, ale są pewne triki, które pomogą je zainicjować. Wszystko zaczyna się od doświadczeń. Dopóki dana osoba nie ma doświadczenia, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy coś lubi czy nie. Więc to, co rodzice mogą zrobić, to zaoferować swoim dzieciom cały wachlarz doświadczeń. Jako rodzina możesz stworzyć oryginalny styl życia nastawiony na ciekawość świata. Wybierz się na spacer po okolicy i dowiedz się o roślinach, robakach i dzikiej przyrodzie, która was otacza. Zainwestuj w przewodniki terenowe i zostań przyrodnikiem-amatorem. Pomyśl o weekendach i wakacjach jako okazji do wycieczek terenowych. Odwiedź muzea, ogrody zoologiczne, akwaria, parki narodowe i ogrody botaniczne. Pójdź do lokalnej biblioteki i zwróć uwagę na zajęcia, jakie oferuje się dzieciom w instytucjach kulturalnych. Jedna z takich wypraw może rozbudzić zainteresowanie życia!

Podczas każdego doświadczenia obserwuj swoje dziecko. Czy widzisz, świecące się oczy? Czy jest ono zaangażowane czy roztargnione? Nie próbuj zainteresować na siłę. Jeśli coś nie zadziała, jest ok. Potraktuj to jako cenne doświadczenie. Zadawaj pytania. Jaka była jej/jego ulubiona część dnia w muzeum? Czego się nauczyli? Czy jest coś, co chcieliby powtórzyć? Gdy zobaczysz iskrę w oku, znajdź książki lub filmy związane z tematem. Daj swoim dzieciom narzędzia do samodzielnego poznawania zagadnienia, a także przestrzeń, gdy widzisz, że zainteresowanie nie ustępuje. Jeśli zaczną je realizować samodzielnie bez twojej pomocy, jeśli zaczną cię prosić o więcej – wznieć płomień! Jeśli jednak iskra zgaśnie, to też jest w porządku, to po prostu oznacza, że trzeba odpuścić. Jeśli rodzice oferują różne aktywności, dają dzieciom przestrzeń do rozwinięcia zainteresowania, które może z czasem przerodzić się w pasję.

Jenni Stahlmann i Jody Hagaman

https://www.montgomeryadvertiser.com/