Jaka jest najważniejsza zasada rozmowy małżeńskiej? Słuchaj i ciesz się spotkaniem. Skoro rozmawiasz z osobą, którą kochasz, nikt nie jest do tego predysponowany lepiej, niż Ty.  

Chcemy czuć się zrozumiani i szanowani, zwłaszcza przez osoby najbliższe. Do tego, jeśli jesteśmy rodzicami, mamy obok bystrych obserwatorów, którzy chcąc nie chcąc, przynajmniej w pewnym stopniu podążą naszym śladem. Dlatego chcemy, żeby nasze rozmowy stawały się jak najlepsze. Aby ukazywały miłość, a nie ją zakrywały. Oto kilka prostych zasad, o których zawsze dobrze pamiętać. 

Słuchaj i bądź obecny w rozmowie. Odłóż telefon, najlepiej gdzieś daleko. Wyłącz telewizor, radio i inne źródła rozpraszających dźwięków. Podejmij decyzję: ten czas jest tylko dla nas. I, nie pogniewaj się, ale jest raczej mało prawdopodobne, że świat głęboko ucierpi z powodu Twojej godzinnej nieobecności online.

Bądź naprawdę zainteresowany tym, co ma do powiedzenia druga osoba. To drugi, zupełnie niepowtarzalny świat. Nie wszystko rozumiesz? Tym lepiej! To jak odkrywanie nowych lądów lub uczenie się obcego języka. 

Photo by cottonbro on Pexels

Bądź życzliwy. Nieporozumienia wyjaśniaj. Nie zawsze to, że ktoś ma zdanie odmienne oznacza, że się myli. Pamiętaj o zasadzie 6 oraz 9 – czasem sprzeczamy się, czy liczba jest szóstką, czy dziewiątką, bo patrzymy na nią z dwóch różnych stron. 

Najpierw staraj się zrozumieć. Stephen Covey twierdzi, że większość rodzinnych problemów, również tych związanych z wychowaniem dzieci, wynika z braku dogłębnego zrozumienia sytuacji każdej z osób. 

Szanuj i doceniaj różnice indywidualne i przełamuj swoje słabości. Jeśli jesteś zdecydowanie bardziej gadatliwy niż druga osoba, możesz postanowić sobie, że tym razem, przynajmniej na początku, dasz przestrzeń do wypowiedzi swojemu rozmówcy. Jeśli masz poczucie, że na co dzień raczej mało rozmawiasz, możesz postanowić, że tym razem to Ty opowiesz coś od siebie.

Zdarza się, że rozmowa się nie klei, bo myśli obciąża jakiś ważny temat, którego nie chce się poruszyć, choć wiadomo, że trzeba to zrobić. Jeśli tak jest, rozważ, czy nie warto właśnie od tej sprawy zacząć.

Unikaj obwiniania. Jeśli w trakcie rozmowy okaże się, że potrzebujecie rozwiązać problem, pamiętaj, żeby traktować ten problem jako coś zewnętrznego, czym trzeba wspólnie się zająć

Ale przede wszystkim ciesz się spotkaniem. Rozmawiasz z osobą, którą kochasz, więc nikt nie jest do tego predysponowany lepiej, niż Ty. Dobre prowadzenie rozmowy porównuje się czasami do tańca. Podobnie, jak taniec, jest to umiejętność. Rozwija się poprzez wytrwałe praktykowanie. Więc, jak każdy dobry tancerz, nie poddawaj się! Ćwicz!

Aleksandra Kroll

 

Literatura: Covey Stephen R.: 7 nawyków szczęśliwej rodziny. 2007; Noll Bernadette: Rodzina slow. Jak zwolnić, odbudować więzi i doświadczyć większej radości. 2013; Vázquez Antonio: Małżeństwo na nowe czasy. 2007

Projekt dofinansowany ze środków Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej